Tento příběh, se začal psát již v čase předvánočním, kdy mi dorazila zásilka rybářských produktů od mého nového sponzora, prestižní společnosti zabývající se produkcí a vývojem vlastních, unikátních přívlačových nástrah, od značky Illex.

Produkty této značky při svém běžném, i závodním rybolovu používám několik již několik sezon a když se mi naskytla možnost navázat bližší spolupráci, neváhal jsem ani vteřinu a této šance se s hrdostí chopil.

Zásilka obsahoval mnoho produktů, které chci v sezoně 2019 pořádně vyzkoušet, ale to bych nebyl já, kdybych část nových věcí nevzal k vodě hned, jak se říká ještě za tepla… Měl jsem z těch věcí radost, opravdu jako malý kluk a každou z nich bral do ruky zas a zase, jednu po druhé a prohlížel si produkt po produktu, jako svatý obrázek 😃 Produkty značky illex, totiž bez jakýchkoliv pochyb patří k celosvětové špičce a opravdu ve skutečnosti vypadají a hlavně i fungují ještě lépe, než na obrázcích na internetu či v katalogu.

První den, kdy jsem se mohl po předvánočním shonu a masakru u nás v rybářských potřebách utrhnout a vyrazit k vodě, bylo až samotného 24.12, tedy na štědrý den.

Dohodl jsem se na akci s kamarádem Radkem, se kterým pravidelně už nějaký ten rok, vyrážíme vždy takhle na vánoce, na rybářskou vycházku zvanou ,, Vánoční štika ‘‘. Tento rok, jsem se rozhodli nechat rybičky v nádržích a vyrazit vláčet na jednu poměrně vzdálenou údolní nádrž, protože i navzdory datu, bylo relativně na zimu rozumně a nemrzlo. Sice foukalo jako o život, ale to nás nemohlo odradit a proto jsem se po rozednění hnala vichřicí ku přehradě, s touhou ulovit si naši každoroční vánoční štiku.

Ve vytipované zátoce nikdo jiný nerybařil, což dávalo naději na úspěšný lov. Rozdělili jsme se a začali pročesávat nadějná místa. Já nemohl odolat a z nafasovaných novinek se rozhodl rybařit s nástrahou Illex dexter eel, v barvě okouna.  Jedná se o gumovou nástrahu, vytvořenou pro cílený lov štik, s dlouhým a masivním twisterovým ocasem, který podle mě, funguje v chladné vodě často lépe, než klasická kopyta.

Po pár náhozech jsem zaznamenal několik drbanců, do této poměrně velké nástrahy, a proto jsem se rozhodl tyto oblasti vždy ještě proházet menší nástrahou, primárně určenou pro okouny a candáty, Illex Rhytm wave.

To se ukázalo jako klíčové, protože právě v místech, kde jsem drbance zaznamenal, se nám na menší nástrahy dařilo vždy ulovit pěkného okouna.

Prochytali jsme takto celou zátoku, a každý si ulovili jak svou vánoční štiku, tak několik okounů. Bohužel, na rybolov jsme neměli mnoho času, protože rodinné, vánoční povinnosti volali, takže jsem vše po obědě zabalili a vydali se spokojeně vstříc svým rodinám. Já od vody odcházel se slovy: ,, bylo to super, tohle jsem přesně potřeboval, teď už přežiju i štědrovečerní mši v kostele ‘‘ 😃

Další výpravu k vodě, jsem měl naplánovanou až na poslední víkend v roce, tedy sobotu a neděli před Silvestrem. S přáteli z Vltavské kaskády, jsme měli dohodnuté zamykání Vltavy, na jedné z jejích přehrad a mělo to být takové symbolické zakončení skvělé a snad nejen pro mě tak úspěšné sezony 2018. Byl to skvělý rok, ve kterém se mě a mém u parťákovi Kubovi podařilo dosáhnout mnoha závodních, přívlačových úspěchů,

Včetně zisku několika velice cenných titulů, jako King of the lake 2018, vítězů celé lodní ligy 2018, Zisku Titulu Mistrů České republiky a hlavně toho nejcennějšího, zisku titulu oficiálních Mistrů světa v lovu dravců přívlačí z lodě, na umělé nástrahy…

Na chatu kousek od samotné přehrady, kterou kamarádi nedávno koupili, jsme i s lodí dorazili již v pátek a pro dobro věci tuhle sešlost náležitě zapili. O to složitější bylo ranní vstávání a spuštění lodí na vodu, což ale vzhledem k letošní praxi byla i tak hračka a co nevidět jsme mohli začít se samotným lovem. Na vodě bylo toho dne mnoho lodí, ale s kým jsme se bavili, ten si stěžoval že je bez ryby úplně, nebo s minimálním množstvím záběrů.

Bylo to těžké, candáti byli skutečně velice opatrní, chtěli jen velice pomalé vedení nástrahy a právě v těchto těžkých dnech, rozhoduje nejen její dokonalá prezentace a vedení, ale i její kvalita, aroma, barva, velikost, správná váha hlavičky atd atd…těch proměnných je mnoho, ale nám se  je i dnes podařilo rozluštit a několik ryb zdárně zaseknout a zdolat. Ze svých nových zbraní, jsem se rozhodl věnovat lovu s nástrahou Illex Rhytm wave

a byla to správná volba. Používal jsem tu největší velikost 4,8‘‘a obě barvy, jak zelená, tak hnědá fungovali na jedničku. Mimo dvou menších štik, jsem ulovil i 6 pěkných, zimních candátů.

Druhý den, bylo počasí o něco lepší, již nesněžilo jako předchozí den, i lodí již bylo výrazně méně, ale candátům se do záběrů chtělo snad ještě méně, než v sobotu. Byl to opravdový boj o každý klepanec, ale i tak se nám podařilo pěkně si zarybařit a já ulovil šest dalších, krásných zimních dravců a spokojeně tak zakončil celou veleúspěšnou sezonu 2018.

Doma jsme pouze v rodinném kruhu oslavili konec a příchod nového roku a bylo to zde, bylo 1.1.2019, den kdy se již v české republice dravci lovit nesmí, tedy pro mě aktuálně na půl roku poměrně smutné rybářské období. Každý rok, však i 1.1 vyrážím k vodě, aspoň na chviličku, symbolicky, prostě už jen pro tvrzení, že jak na nový rok, tak po celý rok a letos jsem to rozhodně měnit nechtěl.

Poprosil jsem proto rodinu a schovívavost k mému postižení, vášni, životu, koníčku, životnímu stylu, smyslu života i nemoci v jednom tedy k rybolovu a s dalším kamarádem, tentokrát Tondou vyrazil na chvilku k vodě.

Proto, že jsou již Dravci na svazovkách hájení, využili jsme úplné náhody, kdy mi jeden zákazník a kamarád povídá, víte o tomhle rybníčku, svaz o něj přišel, nyní ho vlastníme my a leží víceméně ladem, není slovený, nikdo tam nechodí, třeba tam nějaký dravec zůstal, vyzkoušejte ho. Děkuji Michale! To bylo přesně to, co jsem pro přívlač v tomhle období potřeboval, nerevír, kde nebudeme porušovat žádná pravidla a kde s trochou štěstí může pěkný dravec čekat na své ulovení.

Vzali jsme si každý jeden lehký prut, s úmyslem pokusit se ulovit okouna nebo candátka, protože právě ti, tu kdysi měli být… Po prvé, jsem tak přijel na hráz malého, malebného a mělkého rybníčku, s maximální hloubkou kolem 2metrů. Připravil jsem si již osvědčené, candátovo okounové gumy Illex Rhytm wave a nastražil je na lehoučkou jigovou hlavičku illex texas style head o váze 3,5g.

Po pár náhozech dostávám první záběr, kopanec do prutu, zásek a první kudla už se po hladině blížila k mým rukám. Další záběr dostává Tonda a taky zahajuje sezonu 2019 první štikou kolem 60cm. Super říkám si, tak přeci jen tu něco zůstalo… Třeba tu bude i nějaká větší ryba, říkám si, když nástrahu precizně a pomalinku vedu od břehu, směrem do největší hloubky pod požerák.

Zhruba na rozhraní mělčiny a maximální hloubky cítím v jemném prutu drobné poškubnutí, ale tušil jsem štiku, takže se zásekem vteřinku počkám, prut se náhle ohýbá, jak se ryba s nástrahou otáčí směrem ode mě a v tom BUM, zasekávám, abych háček správně usadil do tvrdé štičí tlamy a prut se ohýbá, jako bych zasekl do vázky. Ta se ale hýbe a já vím jistě, že tohle je ryba úplně jiné kategorie, než ty, které jsem ulovili do teď. I hned volám na kolegu ať připraví podběrák, protože tohle bude opravdu veliká ryba. Když jsem štiku po prvé uviděl pod hladinou, začal jsem se klepat jako malé dítě, při zdolávání své první ryby v životě. Mimo sestavy na okouny, tedy 10g slabého proutku, jsem měl na navijáku 0,06mm slaboučkou pletenku a co bylo ještě horší, na jejím konci návazec jen z 0,25mm silného FC.  Prosil jsem nejdříve všechny svaté, aby všechno vydrželo, pak kolegu, aby ji co nejrychleji podebral, ale i sebe, abych neudělal při zdolávání žádnou chybu a o velikou štiku nepřišel, prostě jsem se doslova modlil, aby to dobře dopadlo.

JOOOOOOOOÓÓÓÓÓ zařval jsem z plných plic ve chvíli, kdy se dlouhé a opravdu vypasené tělo veliké štiky přehouplo přes síťku připraveného podběráku.

Udělali jsme s touto fantastickou rybou jen pár rychlých snímků a skrze absenci metru jí jen tak přiložili k prutu, jehož pozdější přeměření ukázalo reálnou délku štiky lehce přes 90cm, ale na tom mi až tak nesejde, byla to úžasná a krásná, zdravá ryba v plné kondici… Rybařina není o centimetrech nebo kilogramech, spíše je to o podobných zážitcích a perfektně strávených chvílích s dobrými přáteli tam, kde je nám všem nejlépe, tedy u Vody!

Když tento majestátní dravec odplaval, byl jsem šťastný jako malý kluk a říkal si, že lepší zahájení sezony 2019 snad ani proběhnout nemohlo.

Chytili jsme ještě několik dalších menších štik, kolega do konce i candáta a okouna, takže vycházka to byla opravdu skvělá a jak lépe začít nový rok, než podobně silným, rybářským zážitkem,  na který se prostě nezapomíná!

I tímto bych chtěl ještě jednou popřát všem sportovním Rybářů, i jejich rodinám zejména pevní zdraví, protože to je skutečně to nejdůležitější a už i já, ve svých pouhých 33 letech, ty roky strávené u vody na svém těle cítím více než bych si přál, ale mimo zdraví, samozřejmě i mnoho štěstí jak v osobním a profesním životě, tak zejména v tom našem společném, rybářském!

Z team Tropic Liberec a Illex official

Honza Carpkiller Hubka

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosíme, vložte komentář
Prosíme, vložte své jméno