Vertikální přívlač Jedná se o vzrušující lov z lodi, kajaku či bellyboatu obsahující tvrdé záběry na relativně krátkou vzdálenost pod samotnou špičkou prutu. Nástrahy jednoduše spouštíme pod loď a v pomalém driftu prochytáváme pro dravé ryby typická místa jako jsou kamenité hrany, koryta apod. Důležité je jakékoliv plavidlo a dobrá lokalizace ryb v daném období roku. Dobrým pomocníkem je i echolot, není však nezbytný.

Prut
Pruty pro vertikální přívlač běžně volíme v délkách do dvou metrů. V ideálním případě v délce okolo 1.80 cm. Rozhodující pro délku prutu může být i samotné umístění sondy echolotu. Vždy se snažíme lovit v její těsné blízkosti, abychom na displeji viděli, co se pod lodí děje.
Kratší prut je vždy lepší jak pro zdolávání, tak i pro samotnou manipulaci s prutem na lodi. Pokud lovíme z bellyboatů, automaticky sáhneme po prutu nejkratším, a to tedy kolem 180cm. Právě v takových délkách se běžně nabízí i jednodílné vertikální speciály s delikátní, středně rychlou akcí. Takovým je například SG CUSTOM VERTICAL 187cm.
Gramáž prutu volíme vždy podle velikosti (váhy) nástrah, hloubky revíru a samozřejmě taky proudění vody. Já si v sezóně vystačím s jedním v gramáži 30-40 na okouny a candáty, a druhým 65gramovým pro větší nástrahy na candáty, štiky a „sumečky“.

Naviják
Nástrahu prakticky neodhazujeme a téměř výhradně jen spouštíme pod loď, důležitou roli však hraje brzda navijáku, která musí být citlivá. Já si oblíbil navijáky baitcástové, které lze právě při spouštění pohodlně obsloužit i jednou rukou. Běžný smekací lze samozřejmě taktéž použít.

Šnůra či vlasec?
Návin pletenky je ve vertikální přívlači nekompromisní zprostředkovatel i toho nejjemnějšího záběru a já ji preferuji. I klasický monofil má ovšem co nabídnout. Ze své negativní vlastnosti, jakou je jeho velká průtažnost, může být v tento moment plus, a to v podobě tlumení rybích výpadů. Obzvláště candáti jsou v tomto oboru specialisti. I velká ryba se kolikrát ihned po záseku nechá vytáhnout až na hladinu, kde začne divoce mlátit hlavou ze strany na stranu, aby následně zajela do hloubky. Je to okamžik, ve kterém se candát často sám osvobodí. V tento moment nám monofilní vlasec přijde vhod a každý milimetr, o který se natáhne, nám rybu pomůže doslova zdolat.
Mnou běžně používané průměry pletené šňury jsou 0,10 až 0,19 milimetrů. U monofilního vlasce 0,26 až 0,30 milimetrů.
Obě dvě varianty vždy ukončuji metrovým návazcem z fluorocarbonu o průměru 0,39 až 0,49 milimetrů. Výrazně se tak zvýšuje odolnost proti předření. Pro jeho spojení používám bezuzlové spojky.

Nástrahy
Používám klasické štíhlejší gumy s “bambulí“ na konci, ale i přímo určené k tomuto způsobu lovu, jako je například MONSTER SLUG. Vesměs se vždy jedná o dlouhé a materiálově velice poddajné nástrahy ve velikostech 10 až 20 centimetrů.
V minulosti jsem ale slavil úspěchy i s imitací raka, jakou je SG 3D CRAYFISH nebo SG 3D REACTION CRAYFISH. Hlavičky vždy volím adekvátní k hloubce a síle proudu. Kontakt se dnem je zcela zásadní při takzvaném vyklepávání ryb, kdy těžší hlavička snáze zvedá sediment ze dna a dělá i celkově větší rozruch.
Každou “Jigovku“ lze dozbrojit přídavným závěsem s trojháčkem. Toto řešení používám u delších nástrah a obecně i v chladnějších měsících, kdy už jsou ryby pomalejší. Zvýšíme tak procento záseků. Pro výrobu samotných závěsů používám jemné pletené šňůrky, monofilu a v případě zaměření se na štiky i “lanko”.

Taktika
Jak jsem již psal výše, na revírech kde jsme domácí, lze úspěšně hledat a lovit ryby i bez moderní elektronické technologie. Ideální rovnice je ale zkušenost, znalost dna a zdatný pomocník v podobě echolotu. Po většinu času kombinuji klasickou přívlač s vertikální. Pokud jsou velké vlny a silný vítr, chytám z kotvy klasicky. Jakmile podmínky dovolí, ihned se nechám v pomalém driftu unášet přes zajímavá místa. Několikrát se pak během dne vracím na počáteční pozici a drift opakuji. Další kapitolou vertikálního lovu je tzv. Pelagic, který spočívá ve vyhledávání konkrétních ryb. Základem tohoto lovu je ale výkonný echolot… o tom snad někdy příště.

Tomáš “Fiďák“ Fiedler

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosíme, vložte komentář
Prosíme, vložte své jméno